Drodzy Turyści!

Jaskinia Raj jest rezerwatem przyrody o mocno ograniczonym dostępie. Mamy narzucone odgórnie limity dzienne, których nie możemy przekroczyć. W związku z tym, żeby mieć pewność zwiedzenia Jaskini, należy odpowiednio wcześniej zarezerwować i opłacić bilety. To jedyny sposób, żeby zwiedzić Jaskinię Raj w czasie i godzinie odpowiedniej dla Państwa. Nie prowadzimy rezerwacji telefonicznych. Wejście do jaskini możliwe jest dla osób powyżej 4 roku życia. Informacje na temat dostępności Jaskini dostępne są pod nr tel. +48 41 346 55 18

  • Temperatura w Jaskini Raj wynosi +90C, wilgotność ok. 95%. W związku z tym sugerujemy Zwiedzającym zwłaszcza Dzieciom, zapewnienie sobie odpowiedniego do tej temperatury ubrania. Zwiedzanie jaskini odbywa się w grupach max. 15 osobowych z częstotliwością co 15 minut, co nie oznacza, że dana grupa zaczyna zwiedzanie 15 osobową grupą. Czas zwiedzania około 45 minut. W cenę biletu wliczona jest usługa przewodnika w języku polskim.

Opis trasy turystycznej

Długość trasy turystycznej wynosi 180 metrów i rozpoczyna się w pawilonie, gdzie zorganizowana jest wystawa muzealna wprowadzająca turystów w tematykę krasu. Można zobaczyć tu znalezione w namulisku krzemienne narzędzia pracy człowieka neandertalskiego, zamieszkującego jaskinię ok. 50.000 lat temu, a także szczątki prehistorycznych zwierząt – mamuta, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego – będących obiektem polowań i szukających w jaskini schronienia. W muzeum odtworzone zostało obozowisko rodziny neandertalskiej z trzema naturalnej wielkości postaciami.

Z pawilonu, do wnętrza jaskini prowadzi sztuczna sztolnia o długości 21 metrów. Pełni ona rolę śluzy zabezpieczającej mikroklimat jaskini. Tuż za nią znajduje się obszerna  Komora Wstępna 1 łącząca trzy ciągi korytarzy jaskini. W górnej części komory usytuowany był otwór, którym odkrywcy dostali się do jaskini. Kolejna –  Komora Złomisk 9 – jest największą salą w jaskini. Widać tu ogromne głazy, które oderwały się od stropu, a później zostały pokryte naciekami. Na uwagę zasługuje kolumna naciekowa o nazwie Harfa, prześwitująca po podświetleniu. Następnie 40 metrowy, sztuczny tunel rozszerza się i przechodzi do  Sali Kolumnowej 6, w której znajdują się pełne uroku kolumny naciekowe i stalaktyty, w ścianach liczne skamieniałości koralowców, zaś dno pokrywają jeziorka, misy martwicowe i pola ryżowe. Wielką rzadkością są pizoidy, czyli luźne nacieki w kształcie kulek, zwane perłami jaskiniowymi. Przerzucony nad niewielkim jeziorkiem mostek prowadzi do  Sali Stalaktytowej 4. Występują tu setki stalaktytów w rożnych stadiach rozwoju. Ich liczba sięga ponad 200 szt./m2. Na spągu występują stalagmity oraz nacieki zespolone, tworzące ciekawe formy, np. kolumnę naciekową zwaną “Pagodą”. Kolejnym fragmentem jaskini jest Sala Wysoka 8 ze stropem – 8 m ponad poziomem chodnika. Przechodząc dalej ponownie trafiamy do Komory Wstępnej 1, zamykając pętlę trasy turystycznej.

Historia i Informacje

Jaskinia „Raj” jest jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich i jedną z najpiękniejszych jaskiń krasowych naszego kraju.
Zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Występują tutaj skupiska stalaktytów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne.
Od 1972 roku udostępniona została dla ruchu turystycznego wyłącznie pod opieką przewodnika. Jest to jaskinia o rozwinięciu poziomym, można ją zwiedzać bez posiadania specjalnych umiejętności. Trasa jest oświetlona elektrycznie i przystosowana do zwiedzania przez grupy wycieczkowe.
Jaskinia Raj jest typową jaskinią krasową rozwiniętą w wapieniach. Choć niewielka, wyróżnia się wśród polskich jaskiń bogatą i dobrze zachowaną szatą naciekową. Należy do nielicznych w kraju jaskiń oświetlonych elektrycznie (oświetlenie światłowodowe) i udostępnionych do zwiedzania pod opieką przewodnika.
Korytarze jaskini wytworzone zostały w wapieniach środkowego dewonu, które ok. 360 milionów lat temu powstały na dnie płytkiego morza. Rozwój jaskini zachodził w kilku etapach, głównie pod koniec trzeciorzędu i w czwartorzędzie.

Najnowsze wydarzenia

Aktualności

Informujemy, że wszystkie bilety do Jaskini Raj w systemie rezer...

Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych
Centrum Neandertalczyka nie będzie dostępne dla turystów w 2024r.
240

metrów naturalnych korytarzy jaskini

40

metrów sztucznego chodnika

180

metrów trasy turystycznej we wnętrzu jaskini

8-10

stopni Celsjusza wewnątrz jaskini

95

procent wilgotności (powyżej)

Obejrzyj filmy

Z życia jaskini

Zobacz jak wygląda jaskinia raj oraz centrum Neandertalczyka.