Odkryj razem z nami

Pierwsze Centrum Neandertalczyka

Informujemy, że z przyczyn od nas niezależnych Centrum Neandertalczyka będzie zamknięte do odwołania

Odkrywanie

Tutaj pradawne losy człowieka zbiegają się z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki.

Edukacja

Wystawa pozwala poznać swoje korzenie uczniom, a przez to zrozumieć otaczający ich świat.

Integracja

Centrum łączy w sobie cele integracyjne oraz wychowawcze, ucząc zachowań prospołecznych.

Pierwsze Centrum Neandertalczyka

PIERWSZE CENTRUM NEANDERTALCZYKA to wyjątkowe miejsce, w którym zbiegają się pradawne losy człowieka z najnowszymi odkryciami współczesnej nauki. Powstało przy współpracy ze Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich przy Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie.
Łączy w sobie cele integracyjne, edukacyjne oraz wychowawcze, ucząc zachowań prospołecznych. Uczniom w każdym wieku pozwala poznać swoje korzenie, a przez to zrozumieć otaczający ich świat.
Neandertalczyków uważano kiedyś za tępych brutali. Wciąż jeszcze nazwanie kogoś neandertalczykiem będzie uznane za obelgę. Tymczasem, ci rdzenni Europejczycy mieli mózgi większe od naszych i przez ponad 200 000 lat rozwijali swoją bogatą kulturę w warunkach, które dziś określilibyśmy ekstremalnymi. Jednocześnie upolowanie mamuta, czy nosorożca włochatego wymagało odwagi i świetnej organizacji. Nasza wiedza o neandertalczykach jest wynikiem ponad 150 lat badań. Naukowcy cierpliwe składają w całość elementy tej układanki, odsłaniając kolejne tajemnice. W świetle ostatnich badań genetycznych kopalnego DNA udało się m.in. określić stopień pokrewieństwa między neandertalczykami i ludźmi współczesnymi. Dowiedz się więcej odwiedzając Pierwsze Centrum Neandertalczyka. Serdecznie zapraszamy!

Czego się dowiesz w Centrum?

Życie w epoce lodowcowej nie było łatwe, ale neandertalczycy byli świetnie przystosowani do zimnego klimatu i niebezpieczeństw świata sprzed tysięcy lat. Cztery sale tematyczne przybliżą dzieje i losy człowieka neandertalskiego odpowiadając na pytania: skąd pochodzimy, jak żył i polował Neandertalczyk, i czy wyginął. Dzięki udostępnionym przez Instytut Maxa Palncka z Niemiec najnowszym wynikom badań DNA, dowiemy się, czy i w jakim stopniu jesteśmy spokrewnieni z człowiekiem neandertalskim.

Co można zobaczyć na wystawie?

Hologram

Hologram 3D czaszki neandertalczyka

Mamut

Naturalnych rozmiarów replika mamuta (skala 1:1) mierząca 6 metrów długości i 3,5 metra wysokości

Repliki

Repliki czaszek ludzi pierwotnych

Multimedia

Multimedialne prezentacje i filmy udostępnione dzięki DISCOVERY

Inscenizacja

Inscenizacja polowań i życia codziennego

Na miejscu zachęcamy do robienia zdjęć pamiątkowych, zmierzenia się z niedźwiedziem jaskiniowym oraz do polowania na pamiątki w sklepiku firmowym.